A krónikus (kezelhetetlen) fájdalom gyakran korlátozza a mobilitást és a mindennapi életvitelt, ami miatt a betegek gyakran orvosi ellátásra szorulnak. A tünetek között a szorongás és a depresszió is jelentkezik jelentősen rontva pszichoszociális jólétüket, és általános életminőségüket. A krónikus fájdalomban szenvedő betegek gyakran szorulnak erős fájdalomcsillapítókra, amelyek nagy mértékben növelik az opioidfüggőség kockázatát.
A gerincvelő stimuláció (SCS) és perifériás idegi stimuláció (PNS) neuromodulációs rendszerek gyógyszer (opioid) mentes megoldást kínálnak a betegeknek krónikus és legyengítő fájdalmaikra. Hatékonyan csillapítják az akut és krónikus hát- és végtagfájdalmakat, beleértve az amputáció utáni fantom végtagfájdalmat, és a központi vagy perifériás idegrendszer patológiája által okozott fájdalmat is.
A neuromoduláció olyan orvosi eszközök és technológiák összefoglaló neve, amelyekben a központi idegrendszer vagy periferiás idegrendszer célzottan elektromos vagy kémiai ingerlésével krónikus idegrendszeri betegségek tüneti kezelése történik. Az alkalmazott kezelések és módszerek célja a tünetek csökkentése, illetve a beteg életminőségének javítása. Ezen belül a ,,neurostimuláció" egy szűkebb kategória, itt elektromos ingerlést alkalmaznak, és az ezen terápiákra használt eszközökben találhatóak a „neuropacemakerek/neuropumpák", amelyek az elektromos stimulációért felelősek. Az eszköz impulzusos elektromos áramot hoz létre, amely a célzott (perifériás vagy gerinc) idegekre hat, és megváltoztatja a fájdalomjelek agyba történő átvitelét.
Ezen módszerek minmál-invazívak, tehát a beültetés alacsony kockázatú sebészeti jellegű eljárás, illetve reverzibilisek, azaz maradandó változásokat nem okoznak. A neuromodulációs eszközök összetett technikai berendezések, amelyek alkalmazása komplex orvosi beavatkozást és magas fokú klinikai gyakorlatot igényel. A neuromodulációs implantátumok között technikai szempontból és felhasználhatóság szempontjából több különbség létezik. Az eszközök kiválasztása a betegségre, a beteg igényeire, valamint a készülék élettartamára tekintettel történik.
A számos technikai paraméter közül az MRI kompatibilitás (kondicionalitás) és a beültetett implantátum mérete különösen jelentős. Mivel a betegek jelentős részénél válik szükségessé az implantátum beültetését követően MRI vizsgálat, az MRI kondicionalitás a későbbi vizsgálatok kivitelezhetősége és hatékonysága szempontjából jelentőséggel bír. A Stimwave Freedom (FR8A) eszközei MRI kompatibilisek (1.5 és 3 Tesla), míg méretüket tekintve egyedülállóan kicsi térfogatúak. A Stimwave Freedom implantátum mérete kevesebb mint 1 köbcentiméter. Összehasonlításképpen, a Medtronic Intellis rendszere 14 köbcentiméter.
A Stimwave egyedi technológiának köszönhetően az ún. beültethető impulzusgenerátor (IPG) beültetése nem szükséges, az implantátum külső akkumulátorrendszert használ és egy a ruhán hordható külső antenna által működtethető, amely vezeték nélkül táplálja a beültetett neurostimulátort. A beültetés kockázata, és a vele járó fájdalom lényegesen alacsonyabb, a felépülési idő rövidebb az IPG-t használó készülékekhez képest.
Mint minden kezelés estén a megfelelő betegek kiválasztása kulcsfontosságú a kívánt eredmények eléréséhez. Az alábbi elérhetőségek egyikén keresse szakorvosainkat, akik a részletes anamnézis és a fizikális vizsgálat során felmérik, hogy melyik az Ön számára megfelelő kezelés.
Az FDA által jóváhagyott Freedom rendszer olyan felnőttek fájdalomcsillapítására javasolt, akiknek idegi eredetű súlyos, krónikus, kezelhetetlen fájdalmaik vannak. Egyedüli enyhítő opcióként vagy egyéb kezelési módok kiegészítéseként, multidiszciplináris megközelítésben alkalmazott terápia.
A Stimwave használatára alkalmas betegek lehetnek:
Eredményes (perifériás) idegblokkon átesett betegek
Lokalizálható fájdalom
Műtét utáni krónikus fájdalom
Aktív és sportos betegek
Folyamatos MRI-diagnosztika szükséges
Sikertelen korábbi SCS-betegek
Mára már számos klinikai evidencia is alátámasztja a neurostimulátorok használatát. A publikációkat itt olvashatja el (angol nyelven).
A beavatkozás Magyarországon a Szent Magdolna Magánkórházban érhető el magánfinanszírozásban.
További információkért a kezeléssel kapcsolatban hívja: 06 30 913 2676